77612516-09196476211

تهران ، خیابان بهار جنوبی ، کوچه آصف‌ وزیری ، واحد2

Top

طراحی وب سایت : تئوری رنگ ها

color theory,تئوری رنگ ها ,طراحی وب,web design

طراحی وب سایت : تئوری رنگ ها

در هنگام طراحی وب سایت ، شما به گستره عظیمی از رنگ ها که معادل 16.8 میلیون رنگ هست برخورد می کنید واین یعنی انتخاب های شما میتواند بی نهایت باشد .

برای شروع به مطالب زیر توجه کنید :

چرا شما باید در مورد انتخاب رنگ مراقب باشید :

اگر کسی به شما به صورت رایگان کلید ماشین رویایی خود را تحویل دهد چی میشود ؟سرتان از هیجان منفجر میشود ، درست است؟ چرا که نه !

اما اگر ماشن ، با بدترین رنگ ها رنگ آمیزی شده باشد چه ؟ اگر هر قسمت ماشن رنگ های مختلفی داشته باشد چه ؟

شما ممکن است یه کمی کمتر دچار هیجان شوید ، درسته ؟

رنگ ها دارای معنی هستند ، انها دارای لحن و احساس هستند درست مثل فونت ها . رنگ ها از ابزار های قدرتمند طراحی هستند .

واژگان رنگ

قبل از پرداختن به این مسئله شما باید مطالب زیر را بدانید :

رنگ های اصلی (primary colors):

primary color, رنگ های اصلی

این رنگ ها بستری برای تشکیل رنگ های دیگر فراهم می آورند .انسان سه رنگ اصلی را درک می کند : قرمز ، فیروزه ای و زرد و هر رنگ دیگری که ما میبینیم  متشکل از این سه رنگ در مقادیر روشنایی ،عمق یا شدت و سایه می باشد.

به طور سنتی ، ما سه رنگ قرمز ، آبی و زرد را رنگ های اصلی می دانیم اما تحقیقات نشان داده که توصیف تجربه ما از سه رنگ قرمز، فیروزه ای و زرد بهتر است  .

RGB and hex :

rgb , hexبر روی وب ما از مقادیر RGB (قرمز ، سبز ، آبی) و hex برای نشان دادن رنگ ها استفاده میکنیم .

در سیستم رنگ RGB تمام رنگ ها با ترکیب سه رنگ  مختلف تعریف می شوند : سایه های خاصی از قرمز ،یکی دیگر از سبز و دیگری از سبز، بنابراین :

– RGB (59، 89، 145)    برابر فیس بوک آبی

– RGB (0، 0، 0)  برابر سیاه

– RGB (255، 255، 255)  برابر سفید

سیستم رنگ hex هر مقدار رو تبدیل به هگزادسیمال(مبنای 16) میکند، بنابراین :

– #3b599b برابر فیس بوک آبی

– #000000 برابر سیاه

ffffff# برابر سفید

 هر دو ترکیب نشان دهنده یک رنگ است در بالا 3b نشان دهنده رنگ قرمز ، 59 نشان دهنده رنگ سبز و 9b رنگ آبی ست .

Hot and cold :

سرد و گرم ,hot and cool

رنگ ها همچون گرما هستند و هر یک می توانند به صورت یک نقطه گرم باشند یا سرد.رنگ های گرم دارای مقادیر بالاتری از قرمز و زرد هستند. آنها می توانند حس گرما و شور و شوق را در طراحی به وجود بیاورند.رنگ های گرم همچنین می توانند احساس بسیار تهاجمی و جسورانه را به ما القاء کنند ، به همین دلیل در علائم اخطار اغلب از رنگ قرمر استفاده میشود.

رنگ های سرد حاوی مقادیر بالاتری از آبی هستند . آنها میتوانند معانی مختلفی از جمله :تنهایی، سرما و ترس داشته باشند . رنگ های سرد کمتر پرخاشگرانه و خیلی آرامش بخش تر هستند مثل آسمان آبی ودریای شفاف در ساحل.

Temperature (درجه حرارت) :

افزایش دمای یک تصویر به معنی افزایش سطح نارنجی آن است .به طور کلی باعث میشود با نگاه کردن به عکس یک حس گرم و شادتر داشته باشید مثل نگاه کردن به خورشید وقتی که به نارنجی متمایل است.در مقابل با کاهش درجه حرارت رنگ یک حس سرد و و غم انگیز القاء میشود مثل یک روز ابری.

Tints and shades (ته رنگها و سایه ها)

ته رنگ از اضافه کردن سفید به رنگی دیگر و سایه از اضافه کردن سیاه به وجود می آید.  با اضافه کردن ته رنگ ها و سایه ها شما میتوانید رنگ های مختلف و تک رنگ را ایجاد کنید .

برای مثال اگر رنگ پایه خود را 8dbdd8 # (آبی نسبتا روشن) انتخاب کرده باشید همانطور که در تصویر دیده می شود شما میتوانید یک طرح تک رنگ با انتخاب دو ته رنگ (دو بلوز روشن) و دو سایه (دو بلوز تیره تر) ایجاد کنید.

Tints and shades,shdi , ته رنگ

Saturation, hue,lightness (اشباع ، رنگ ، روشنایی)

اشباع (Saturation) توصیف شدت یک رنگ است . با افزایش اشباع ، رنگ غنی تر و تیره تر میشود و با کاهش آن رنگ پژمرده تر و روشن تر میشود . وقتی میگوئیم “نور آبی” یا “سبز تیره”، دقیقا به اشباع رنگ اشاره میکنیم .

hue توصیف درجه ای است که یک رنگ میتواند مشابه یا متفاوت از قرمز ، نارنجی ، زرد ، سبز ، نیلی و بنفش (اشاره به رنگ های رنگین کمان) باشد .

روشنایی (lightness) به عنوان یک ارزش و تن از مقایسه یک رنگ با سفید خالص بدست می آید و این یعنی هر چه به سفید نزدیک تر شویم روشنایی بیشتر خواهد شد .

hsl_color_solidچرخه رنگ

The color wheel,چرخه رنگ

یک چرخه رنگ شامل 12 رنگ استاندارد می باشد که برای ایجاد طرح های رنگی مرود استفاده قرار میگیرد.هر تکه از این چرخه نشان دهنده یک خانواده از رنگ ها می باشد که میتوان با اشباع ، ته رنگ ها ، سایه و مخلوط کردن رنگها به رنگ های جدید دست یافت .

قرمز،زرد و آبی رنگ های اصلی و بنفش ، نارنجی و سبز رنگ های ثانویه هستند . هر رنگ دیگری ترکیبی از رنگ های اولیه و ثانویه است .

روانشناسی رنگ

هر رنگ دارای احساس و معانی منحصر به فرد خود است .با انتخاب مناسب رنگ ها میتوانید پیام های کلی یک سایت را تقویت کنید .

نکته : معانی رنگ ها در فرهنگ ها و مناطق مختلف متفاوت است .توضییحات زیر بیشتر برای ایالات متحده می باشد .

قرمز :

با این رنگ تهاجمی و پر جنب و جوش می توانید معانی مختلفی با توجه به متن مورد استفاده انتقال دهید .ترکیب این رنگ با سیاه  و سفید برای مردانه حالت تهاجمی دارد و احساسی خوب یک ماشین ورزشی میدهد .قرمز همچنین نشان دهنده خطر نیز می باشد و در علائم توقف نیز استفاده میشود .

 نارنجی :

رنگی گرم است اما از قرمز کمتر تهاجمی تر است . از نارنجی معمولا در ساخت و ساز ، و تجهیزات شکار استفاده میشود .

زرد :

نشان دهنده خورشید ، گرما و تابستان است .در طیف رنگ ها ، زرد قابل رویت ترین رنگ است و وقتی با سیاه و سفید ترکیب شود چشم نواز می شود. از این رنگ اکثرا در تجهیزات ایمنی ، اتوبوس های مدرسه و تاکسی ها استفاده میشود  .

آبی :

رنگ آبی تداعی آسمان ، گرمسیری و عجیب حرفه ای است .با توجه به ارتباط طولانی که با آب داریم ما از آبی به عنوان طراوت و پاکسازی یاد می کنیم . با این حال سایه تیره تر رنگ آبی می تواند غم و اندوه را برانگیزد .

سبز :

سبز رنگ زندگی است .حس رشد وسلامتی را القاء میکند و میتوان برای محصولات ارگانیک ، سازگار با محیط زیست استفاده کرد . سبز نشان دهنده ثروت و امور مالی در ایالات متحده است .

قهوه ای :

شاید در وب زیاد این رنگ را ندید باشید احتمالا به این خاطر که نشان دهنده  پلیدی ست .برای یک سایت مد پیچیده میتواند یک حس لوکس ایجاد کند .

بنفش :

در روم باستان تنها ثروتمندان توان استفاده از آن را داشتند زیرا از پوست حلزون به دست می آمد . این رنگی ایده آل برای برند های لوکس است .هنگامی که این رنگ با قرمز ترکیب شود می تواند احساس صمیمی و عاشقانه القاء کند .

سفید :

سفید همه چیز در مورد خلوص ، بی گناهی ، پاکی است . شما آن را در سایت های متمرکز بر مراسم ازدواج ، بهداشت و درمان ، علم و معنویت میبینید . همچنین القاء کننده احساس تمیزی و طراوت مانند تازه شسته شده است .

سیاه :

سیاه به معنی قدرت ، لوکس ، شر ، مرگ و چیز ناشناخته است . نبرد میان خیر و شر اغلب بین سفید که نشان خیر است و سیاه که نشانه شر است اتفاق می افتد .

خانم ها و آقایان ، رنگ آمیزی خود را شروع کنید

رنگ یه ابزار قدرتمند برای انتقال یک خلق و خو یا احساسی خاص به مهمانان است و می تواند باعث به رسمیت شناختن بیشتر نام تجاری شما شود . استفاده درست از رنگ ها احساسی طبیعی تر و صمیمی به سایت شما می دهد .

نظری ثبت نشده است

نظر شما :