77612516-09196476211

تهران ، خیابان بهار جنوبی ، کوچه آصف‌ وزیری ، واحد2

Top

طراحی وب سایت چیزی بیشتر از طراحی یک سایت زیباست

طراحی وب ، عملکرد سایت ، خوانایی سایت ،،طراحی سایت

طراحی وب سایت چیزی بیشتر از طراحی یک سایت زیباست

با شنیدن کلمه طراحی وب سایت اولین چیزی که به ذهن شما می رسد چیست ؟ زیبا ، جذاب ، رنگی ؟ این کلمات برای افرادی که به وب سایت به عنوان شکلی از هنر نگاه میکنند بسیار عادی است . در اصل طراحی وب سایت یک فرم هنری دیجیتال در نظر گرفته شده است . با این حال طراحی وب سایت خیلی بیشتر از ساخت یک سایت است .

طراحی وب موثر شامل ساختار سایت ، قابلیت استفاده ، عملکرد مطوب و …. می باشد . در این مقاله به بررسی جزئیات یک صفحه وب موثر می پردازیم .

ساختار وب سایت یک عنصر مهم در طراحی وب سایت است

ساختار سایت عنصر مهمی در طراحی سایت است . این یعنی با استفاده از یک پلت فرم بتوانیم مطالب سایت را ارائه دهیم . شما می توانید مستقیما با CSS،PHP،HTML ،اسکریپت هایی نظیر وردپرس یا جوملا و یا از دیگر گزینه های برنامه نویسی استفاده کنید . هر کدام از این روش ها مزایا و معایب خود را دارد و همه آن ها در موتور های جست و جو دیده می شوند .

بزرگترین مسئله در ساختار و بهینه سازی سایت این است که از چه کدی استفاده می کنید .به عنوان مثال کدهای طولانی که دارای خطا های زیادی باشد یا استفاده از کدهای بیهوده سرعت بارگزاری سایت را کاهش می دهد و سرعت بارگزاری یک سایت دقیقا گزینه مورد علاقه موتورهای جست و جو است پس این می تواند در رنکینگ سایت شما تاثیر بسزایی داشته باشد .

قابل استفاده بودن (Usability) از عوامل موفقیت یک طراحی وب سایت موثر است

قابل استفاده بودن یک سایت در واقع به این اشاره دارد که چطور یک بستری آماده شود که بازدیدکنندگان بتوانند به آسانی از سایت استفاده کرده ، مطالب مورد نظر خود را پیدا کنند و در صورت لزوم بتوانند تعامل ایجاد کنند . وقتی که بازدیدکنندگان وارد وب سایت شما می شوند می توانند به آسانی ناوبری سایت را پیدا کنند ؟ می توانید آن ها را از صفحه ای به صفحه دیگر هدایت کنید ؟ یا اینکه آن ها را از دست می دهید و در آخر ناامید از سایت شما خارج می شوند؟

یک شرکت طراحی وب سایت خوب ، قادر به ایجاد نقشه سایت و یک ساختار مناسب برای سایت است تا موتورهای جست و جو و همچنین انسان ها بتوانند به آسانی در سایت حرکت کرده و به مقصودی که دارند برسند .

خوانایی (Readability) عنصری مهم در طراحی وب سایت است

خوانایی مربوط به چگونه استفاده کردن از سایت است که به راحتی خوانده شود . بسیاری از صاحبان وب سایت ها نمی دانند که متن سیاه بر روی زمینه سفید به آسانی باعث خوانایی وب سایت می شود . در حالی که پس زمینه سیاه می تواند جالب و مدرن باشد اما عمدتا باعث ناراحتی خواننده می شود . بنابراین در هنگام انتخاب رنگ ها این موضوع را در نظر بگیرید و همیشه از یک متن تیره در پس زمینه روشن استفاده کنید .

عملکرد (Functionality) وب سایت کلید طراحی صفحات وب است

عملکرد در وب سایت باید باعث ایجاد تعاملی آسان شود . این یک موضوع تنها برای محتوای سایت ها نیست اما یک جنبه مهم برای وب سایت هائی است که برای ایجاد تعامل ارائه شده اند .به عنوان مثال اگر شما یک وبلاگ دارید که در آن بازدیدکنندگان می توانند در پست های شما اظهار نظر کنند پس باید نیاز است که درستی کار کند .

در فروم ها یا در جوامع دیگر ، بازدیدکنندگان این انتظار را دارند که بتوانند بی وقفه پست های جدید ایجاد یا در بین پست های دیگران حرکت کنند. زمانی که این کار به درستی انجام نشود می تواند در مدت زمانی سئو را تحت تاثیر قرار داده و باعث ایجاد ترافیک در سایت شما شود . به طور کلی موضوعاتی از این قبیل باعث نارضایتی بازدیدکننده می شود و احتمال برگشت دوباره این کابران کم است .

قابلیت های یک وب سایت می تواند شامل مواد زیر باشد اما محدود به این ها نیست :

  • لینک شکسته نشده یا نادرست
  • ساخت محتوایی با دسترسی آسان
  • تابع جست و جو تابعی است که می تواند در چند ثانیه باعث رسیدن به محتوای مورد نظر شود

ابزار های وب مستر در گوگل ، ابزاری رایگان است که می تواند سایت شما را بررسی کند و لینک های شکسته و مسائل دیگری که باعث بهبود عملکرد سایت شما می شود را گزارش دهد .

 

نتیجه گیری :

طراحی وب تنها منحصر به زیبایی سایت نیست بلکه مواردی چون چگونگی عملکرد بهتر سایت ، اسفاده آسان از سایت ، خوانایی سایت و نحوه برنامه نویسی سایت است . تا زمانی که شما در طراحی وب به موارد فوق توجه کنید قادر به ایجاد وب سایتی موفق خواهید بود که بازدیدکنندگان خوشنود و راضی هستند .

نظری ثبت نشده است

نظر شما :