77612516-09196476211

تهران ، خیابان بهار جنوبی ، کوچه آصف‌ وزیری ، واحد2

Top

PHP چیست؟

php,پی اچ پی,wath is php,

PHP چیست؟

PHP (مخفف بازگشتی برای PHP: پیش پردازنده ابرمتن) یک زبان برنامه نویسی منبع باز همه منظوره است و به طور گسترده ای استفاده شده است که به ویژه برای توسعه وب سایت مناسب است و می تواند در HTML ادغام شود .
خوب اما این به چه معنا است؟ یک مثال:

در مثال بالا میبینید که کد php در داخل کد های html استفاده شده است . همانطور که در بالا مشاهده میکنید شروع کد در php با “php?>” و پایانش با “<?” است .

وجه تمایز php از سایر زبان ها مثل جاوا اسکریپت سمت  سرویس گیرنده (client-side) در این است که ، کد های PHP در سمت سرور اجرا شده و خروجی با کدهای HTML به سمت مشتری (client) ارسال میشود .

 چرخه اجرای php

بهترین ویژگی در زبان PHP استفاده خیلی آسان برا تازه کار هاست و همچنین دارای ویژگی های پیشرفته برای کاربران حرفه ای است .

چه کاری می توانید با PHP انجام دهید؟

یک کلام “همه چیز”. PHP به طور عمده در اسکریپ نویسی سمت سرور متمرکز  است ، بنابراین شما می توانید هر چیزی ، هر برنامه CGI دیگری را انجام دهید مانند جمع آوری داده های یک فرم ، تولید صفحه های پویا ، ویا ارسال و دریافت کوکی ها . اما PHP میتواند خیلی بیشتر از اینها انجام دهد .

 سه حوزه اصلی که در آن اسکریپت های PHP استفاده می شود :

  • اسکریپت نویسی سمت سرور . این حوزه اصلی ترین و سنتی ترین هدف برای PHP است . شما برای انجام این کار به سه چیز نیاز دارید : اجرا کننده PHP (CGI یا ماژول سمت سرور)، یک وب سرور و یک مرورگر . شما نیاز به اجرای وب سرور دارید تا به PHP متصل شوید و خروجی برنامه PHP  که در سمت سرور اجرا میشود را نیز می توانید در مرورگر ببینید . همه این ها را میتواند در سیستم شما اجرا شود اگر شما فقط با زبان  PHP تجربه دارید .
  • اسکریپت نویسی خط فرمان . شما می توانید یک اسکریپت بنویسید که برای اچرا به سرور یا مرورگر نیازی نداشته باشد . برای استفاده از این راه شما به php parser احتیاج دارید .
  • نوشتن برنامه های کاربردی دسکتاپ (desktop applications) . PHP احتمالا بهترین زبان برای ایجاد نرم افزار دسکتاپ با یک رابط کاربر گرافیکی نیست اما اگر شما PHP را خیلی خوب بدانید و با اسفاده از ویژگی های پیشرفته PHP در برنامه های سمت سرویس گیرنده خود و همچنین با به کار بردن PHP-GTK میتوانید مانند این برنامه ها رو ایجاد کنید . شما از این راه قادر به تولید برنامه های cross-platform نیز خواهید بود . PHP-GTK در نسخه در دسترس نیست وباید به آن اضافه شود .

PHP می تواند در تمام سیستم عامل های بزرگ، از جمله لینوکس استفاده شود، بسیاری از انواع یونیکس (از جمله HP-UX، سولاریس و OpenBSD)، مایکروسافت ویندوز، مک OS X، RISC OS، و احتمالا دیگر سیستم عامل ها .PHP امروزه از طرف بسیاری از وب سرورها از جمله Apache, IIS و هر وب سروری که بتواند از باینری های FastCGI PHP استفاده کند مانند lighttpd ، nginx  پشتیبانی میشود . بنابراین با PHP در انتخاب سیستم عامل و وب سرور آزاد هستید . علاوه بر این شما میتوانید از برنامه نویسی رویه ای یا شی گرا یا ترکیبی از این دو استفاده کنید .

این مقاله گوشه ای از کارایی PHP بود .

 

نظری ثبت نشده است

نظر شما :